úterý 27. prosince 2011

Architekt Domů Tatínek

Architekt Domů Tatínek je rozjíždějící se projekt studenta našeho atelieru Aleše Hamhaltera & Kristýny Staré. Ponechme stranou lehce nekorektní název, nad kterým by si posteskla Zaha Hadid s Alenou Šrámkovou, domy prostě mívají i maminky a pojďme k věci. Libreto autorů projektu zní zkráceně takto:

“Architektura doby nikdy nebyla tvořena architekty samými, ale byla, a je vždy dána poptávkou, kterou vytvářela společnost, ať již reprezentována dominantním jedincem či jednotlivci z řad občanské společnosti. Poptávka vychází z konkrétních potřeb jednotlivých lidí, okolností doby a její konkrétní zhmotnění je ovlivněno skrze vkus a kulturní úroveň.
Pokud si jako architekti vezmeme za cíl ovlivnit vkus a architekturu doby, jediná cesta vede přes ovlivnění společnosti jako celku. Uvědomme si však, že měnit názor a vkus hotového člověka je mnohem těžší, nežli se pokusit ovlivnit teprve utvářející se osobnost, která bude vytvářet kulturní úroveň blízké budoucnosti.
Místo, kde se tvoří kulturní úroveň národa je rodina, těsně následována vzdělávacím systémem. Věřím, že je to právě vzdělání a všechny jeho stupně, kam by se měla směřovat naše pozornost.
Současně je všude slyšet, jak je náš školní systém zkostnatělý, založený na memorování telefonního seznamu dat, letopočtů a vzorečků, bez viditelného smyslu jejich použití v praktickém životě. Přičemž témata spojená s architekturou a urbanismem by mohla sloužit ke spojení těchto jednotlivostí do smysluplného celku.
Z vlastní zkušenosti si myslíme, že žáky by více bavilo a vnímali by prospěšnějším učit se o fungování měst, kdo je tvoří, kde si mohou postavit dům a kde by to bylo výhodné, nežli se "šprtat", kolik tun uhlí se vytěží v ostravské pánvi.
Bylo by přitažlivější naučit se ve fyzice, kolik doma protopím energie a jak to ovlivnit, než neustále dokola "sjíždět" kalorimetrickou rovnici pro smíchání abstraktních tekutin. Bylo by i představitelnější dozvědět se, jak se dráha Slunce promítá do života lidí a jejich obydlí, než počítat dobu oběhu měsíce kolem Jupitera.
Projekt vychází z předpokladu, že společnost není hloupá, a že pokud jí poskytneme relevantní informace, dokáže se na jejich základě rozhodnout.
Projekt, jemuž se bude věnovat náš blog, se zaměřuje právě na vzdělávání o architektuře, urbanismu a bydlení obecně, v rozsahu od mateřské školy po školu střední, jež by mohlo podchytit problémy, s nimiž se potýkáme.
Zajistit, že lidé budou vědět, co vše se architektům/urbanistům/územním a strategickým plánovačům honí hlavou a co vše zohledňují při navrhování. Ukázat lidem již v jejich raném věku, že existujeme, že se nás nemusí bát, a že jsme zde, abychom jim poskytli službu, jejíž podstata tkví v možnosti přispět ke kvalitě jejich života.“

Co myslíte? Povede se jim to? Dělají to dobře, špatně, nebo něco mezi tím? To můžete sledovat na blogu Architekt Domů Tatínek zde. Odhaduji, že tamtéž můžete radit, fandit, pomáhat, dávat tipy, ptát se - architektura je Vaše.
V pokračování si můžete pustit video z pilotního workshopu v mateřské školce Bílá:.
Příště chceme lepší rozlišení videa !

Mimochodem, snažím se vzpomenout na jméno autora a knížky, která na domech - ikonách (dům nad vodopády etc...) jednoduše a srozumitelně dětem 3 až 9 popisovala co to je koncept, architekt ... Nevzpomenete si za mně ? A vůbec: další podobné knížky. Máte ? Znáte ? Jestli ano, hoďte odkaz. Díky.

4 komentáře:

 1. Držím palce. Téma je jasné. Jaimie Lerner kdysi v Curitibě dosáhl skvělým způsobem zvýšit množství recyklovaného odpadu. Právě systematickým ovlivňováním dětí v mateřských školkách. "A ti malí teroristé" pak snadno donutili změnit návyky své rodiče. Mluvit a vysvětlovat archit. tématiku malým dětem je jistě velmi náročná (ale taky zábaná) činnost, tak ať to jde. Pozn. název bych změnil dřív, než na to bude pozdě.

  OdpovědětVymazat
 2. Vzpomněl jsem si na polskou knihu D.O.M.E.K. (doskonale okazy malych i efektownych konstrukcji)
  http://wydawnictwodwiesiostry.pl/tytuly/domek/domek.html
  vtipná ilustrovaná kniha o několika současných domech z celého světa (nejen) pro děti.

  OdpovědětVymazat
 3. Jo ! To je ona, nemohl jsem si vzpomenout
  Díky Jakube michal - šoupnu do textu odkaz.

  OdpovědětVymazat
 4. a ještě jeden krátký (komixový) příspěvek k tématu
  http://www.archdaily.com/203602/iconic-houses-by-grant-snider/iconic-houses-01/

  OdpovědětVymazat